Top صفحه اصلی

آموزش کار با ایمیل و ساخت ایمیل

آموزش کار با ایمیل

اگر در دنیای اینترنت بسر می برید، لازم است که حتما یک ایمیل برای خود داشته باشید. من برای کارهای شخصی یک ایمیل و برای کارهای عمومی خود یک ایمیل دیگر دارم. شما هم می توانید یک یا چند ایمیل بنا به نوع کار و فعالیت خود داشته باشید.

بخش های مختلف این آموزش:

 • ساختن ایمیل ( پست الکترونیک ) به روش های مختلف!
  • استفاده از سرویس های سایت های شخصی یا شرکتی
  • استفاده از سرویس دهنده های خدمات ایمیل غیر رایگان ( ایمیل سفارشی )
  • استفاده از سرویس دهنده های خدمات ایمیل رایگان
 • توضیحاتی دربارۀ آدرس ایمیل
 • ایمیل مارکتینگ و بازاریابی ایمیل
 • راه های مختلف بازکردن ایمیل


ساختن ایمیل ( پست الکترونیک )

برای داشتن یک ایمیل راه های زیادی وجود دارد که از آنجمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از سرویس دهنده های خدمات ایمیل رایگان
 • استفاده از سرویس دهنده های خدمات ایمیل غیر رایگان ( ایمیل سفارشی )
 • استفاده از سرویس های سایت های شخصی یا شرکتی

و شاید مورد دیگه ای باشه که من ندونم. حالا بنا به‌نوعی که شما می‌خواهید، بایستی که از روش‌های زیر برای درست کردن ایمیل یا همان پست الکترونیک اقدام کنید. حالا ما لیست بالا را از پایین به بالا توضیح می‌دهیم.استفاده از سرویس‌های سایت‌های شخصی یا شرکتی

اگر شما صاحب یک سایت هستید یا در شرکت، گروه یا سازمانی کار می‌کنید که صاحب یک وب‌سایت برای تعامل با دنیا خارج است. می‌توانید یک ایمیل بانام آن سایت داشته باشید.

برای مثال مثلاً سایت Domain.com که مربوط به صداوسیمای جمهوری اسلامی است را در نظر بگیرید و فکر کنید عضو این سازمان هستید، می‌توانید از مدیریت سایت درخواست کنید تا ایمیلی با پسورد برای شما درست کند، مثلاً ایمیلی با عنوان Msimit حالا بعد از ساختن ایمیل شما ایمیلی مثل Msimit@Domain.com خواهید داشت البته این ایمیل یک ایمیل حقیقی نیست و وجود خارجی ندارد چون من عضو صداوسیما نیستم و صداوسیما هم‌چنین ایمیلی ندارد!

ناگفته نماند که برخی از سازمان‌ها و شرکت‌ها برای کارکنان خود ایمیلی جهت انجام کارهای اداری و شرکتی خود ایجاد و در اختیار کارمندان خود قرار می‌دهند.

حال اگر سایتی مثل Msimit.com دارید و صاحب وب‌سایت هستید، می‌توانید خودتان به کنترل پانل مربوط به مدیریت‌هاست رفته و در بخش ایجاد ایمیل یک پست الکترونیک برای خود با هر نامی ایجاد کنید. ( البته قوانین نام‌گذاری ایمیل باید موردتوجه قرار گیرد. ) مثلاً ایمیلی با عنوان AzizMani@Msimit.com ایجاد کنید!

اگر سایت را خودتان ایجاد نکرده‌اید می‌توانید به برنامه‌نویس یا شرکتی که سایت شمارا ایجاد کرده، تماس بگیرید و درخواست یک ایمیل با پسوند سایت خود را مطرح کنید تا در چند دقیقۀ کوتاه این عمل انجام‌شده و ایمیل و پسورد در اختیارتان قرار گیرد.استفاده از سرویس‌دهنده‌های خدمات ایمیل غیر رایگان ( ایمیل سفارشی )

درروش دوم به سرویس‌هایی می‌توان اشاره کرد که ایمیل را به‌صورت فروشی در اختیار شما قرار می‌دهند، که بنا به نوع سرویس‌دهندۀ ایمیل و هزینه‌ای که شما متقبل می‌شوید نوعی سرویس ایمیل را با توجه به نیاز شما برای شما ایجاد و در اختیار شما قرار می‌دهند. معمولاً هزینۀ این‌گونه سرویس‌ها نسبت به خدماتی که ارائه می‌دهند بسیار ناچیز است.

سرویس‌دهنده‌های ایمیل غیر رایگان می‌توانند ابزارهای مفیدتر و همین‌طور پشتیبانی بهتر و خدماتی بیشتر از یک ایمیل رایگان و یا ایمیل سایت شخصی یا شرکتی در اختیار شما قرار دهند. که می‌توانید با مراجعه به آن‌ها از امکاناتی که در اختیارتان قرار می‌دهند مطلع شوید و در صورت نیاز یک ایمیل خریداری کنید.

  استفاده از سرویس‌دهنده‌های خدمات ایمیل رایگان

روش سوم که شما در آن می‌توانید به یک ایمیل رایگان دست پیدا کنید. در این روش شما با مراجعه به سایت‌های ارائه‌دهندۀ سرویس رایگان ایمیل می‌توانید یک پست الکترونیک ایجاد کنید. فقط کافی است وارد سایت شوید و اطلاعات شخصی خود را وارد کنید و با یک دکمه می‌توانید ایمیل خود را بسازید و در همان لحظه وارد محیط ایمیل خود شوید و از امکاناتی که در اختیارتان می‌گذارند استفاده نمایید.

نکته: اگر شما با ایمیل خود می‌خواهید تجارت کنید و یا کارهای اداری و بسیار مهمی انجام می‌دهید و اطلاعات پست الکترونیک شما مهم است، بهتر است که از سرویس‌دهنده‌هایی استفاده کنید که پشتیبانی از اطلاعات شمارا بر عهده می‌گیرند، یعنی در هر شرایطی قادر باشید که از نامه‌های دریافتی و ارسالی شما نسخه‌ای تهیه و در زمان نیاز به شما تحویل دهند و سرویسشان قطعی نداشته باشد ( به هر دلیلی چه دلایل مربوط به امنیت ایمیل و چه وقایعی همچون تحریم‌ها و ... )

برخی سایت‌های ارائه‌دهنده ایمیل رایگان امکانات نسبتاً خوبی را ارائه می‌دهند اما هیچ تضمینی روی پایداری آن‌ها نیست، یعنی به شما این ضمانت را نمی‌دهند و هرلحظه که بخواهند می‌توانند بدون تماس با شما ایمیل شمارا حذف و یا از دسترسی شما به ایمیلتان جلوگیری کنند و معمولاً پشتیبانی خاصی ندارند.

اگر می‌خواهید به تعدادی بیش از هفتاد یا 100 نفر در روز ایمیل ارسال کنید بیشتر سرویس‌دهنده‌های رایگان ایمیل این کار را انجام نمی‌دهند و یک سقف ارسال روزانه برای ایمیل‌های در نظر می‌گیرند که هرکدام متفاوت است، برخی مثل gmail و live سقف ارسال ایمیل 100 نفر در روز و برخی مثل aol کمی بیشتر در نظر گرفته‌اند. برای ارسال بیشتر می‌بایست یا تعداد ایمیل بیشتری داشته باشید یا از راه‌های ایمیل مارکتینگ و یا از ایمیل‌های سفارشی استفاده کنید.

برای مشاهدۀ آموزش نحوۀ ساخت ایمیل رایگان می‌توانید به قسمت ساخت ایمیل رایگان مراجعه کنید که در این بخش به طرز ایجاد پست الکترونیک رایگان در سرویس‌های متفاوت می‌پردازیم.توضیحاتی دربارۀ آدرس ایمیل

هر ایمیل از چهار بخش تشکیل‌شده است! ، برای نمونه این آدرس ایمیل را در نظر بگیرید yourMsimit@Company.uk

yourMsimit در نمونۀ بالا نام ایمیل شماست، @ بخش بعدی ایمیل است و یکی از چهارچوب‌های یک ایمیل را تشکیل می‌دهد. ( نشانۀ @ با عنوان At شناخته می‌شود که در اصطلاح عمومی به آن At sign گفته می‌شود ) بعد از At نوبت به نام سرویس‌دهندۀ ایمیل شما می‌رسد که در این مثال Company است و سپس علامت نقطه ( . ) و بعدازآن پسوند که در اینجا uk است.

در اصل هر ایمیل از یک نام و @ و نام سرویس‌دهنده ( نام دامین Domain ) تشکیل‌شده است که در بالا به جزئیات بیشتر آن اشاره شد.ایمیل مارکتینگ و بازاریابی ایمیل

درصورتی‌که بخواهید از ایمیل‌های رایگان برای ایمیل مارکتینگ استفاده کنید و تعداد زیادی از آن‌ها ایجاد کنید و روزانه تعداد زیادی ایمیل ارسال کنید خطر spam شدن ایمیل‌های شما به‌شدت افزایش می‌یابد.

در ایمیل مارکتینگ با این روش خطر قفل شدن ایمیل‌های شما نیز زیاد است، و به خاطر اینکه بیشتر سرویس‌دهنده‌های رایگان ایمیل، برای ایجاد پست الکترونیک شماره موبایل شمارا در هنگام ثبت‌نام دریافت می‌کنند یک محدودیت برای هر شماره موبایل قرار داده و برای هر شماره موبایل یک تعداد سقف ساخت ایمیل گذاشته‌اند و حتی اگر ایمیل‌های شما با این روش بلوک شود ممکن است دیگر نتوانید به آن ایمیل دسترسی داشته باشید و یا یک مدت بین 30 روز تا 180 روز ایمیل شما به‌صورت قفل‌شده باقی بماند.

بهتر است ایمیل مارکتینگ با نرم‌افزارها انجام نشود، چون مشکلات زیادی را می‌تواند برای شما به وجود آورد. علاوه بر توضیحات بالا می‌توان به‌صرف وقت زیاد و هزینۀ بسیار زیاد می‌توان اشاره کرد ( از هزینه‌های خرید یا جمع‌آوری ایمیل تا برق مصرفی و... ) که مقرون‌به‌صرفه با شرایط اقتصادی نیست.

بهتر است از سرویس‌دهنده‌های ایمیل مارکتینگ استفاده کنید و یا اصولی‌تر به ایمیل مارکتینگ بپردازید.راه‌های مختلف باز کردن ایمیل

برای استفاده از ایمیل‌ها و باز کردن ایمیل من دو راه را می‌شناسم:

 • استفاده از مرورگرها
 • استفاده از برنامه‌ها


استفاده از مرورگرها

کافی است در مرورگر یا همان Browser خود که با آن سایت‌های اینترنتی را مشاهده می‌کنید نام سایت سرویس‌دهنده ایمیل خود را بنویسید مثلاً اگر جی میل دارید بنویسید gmail.com و اگر یاهو دارید بنویسید yahoo.com ببینید آخر ایمیل شما یعنی دامین ایمیلتان چیست همان را در مرورگر وارد کنید ( اگر با آدرس ایمیل آشنا نیستید قسمت توضیحات دربارۀ آدرس ایمیل را ملاحظه نمایید) بعدازآن کافی است نام ایمیل و پسورد خود را وارد کنید تا وارد ایمیل خود شوید.استفاده از برنامه‌ها

برنامه‌های چک کنندۀ ایمیل برنامه‌هایی هستند که می‌توانند ایمیل‌ها را باز کنند و دسترسی راحت‌تر شمارا به ایمیل فراهم آورند و علاوه بر آن می‌توانید به مدیریت ایمیل‌های مختلف به‌صورت هم‌زمان دست‌یابید. با این برنامه‌ها می‌توانید چند اکانت ایمیل را با یکدیگر بازکنید و در یک آن از همۀ نامه‌های رسیده مطلع شوید و با این کار، سرکشی به ایمیل‌ها کاری بسیار راحت و با صرف زمان کمتری صورت می‌گیرد.

در استفاده از برنامه‌های چک کنندۀ ایمیل باید دقت کنید که از برنامه‌های کرک شده و یا قفل‌شکسته که در سایت‌های دانلود است استفاده نکنید چون این‌گونه برنامه‌ها می‌توانند توسط هکرها دستکاری‌شده و اطلاعات شمارا مشاهده، سرقت و یا از آن‌ها سوءاستفاده کنند.

توصیه ما به استفاده از برنامه‌هایی است که پشتیبانی لازم رادارند که باید آن‌ها را خریداری کرده و یا از برنامه‌های رایگان سطح اینترنت استفاده کنید برای نمونه دو نرم‌افزار را برای شما در پایین با لینک دانلود ذکر کرده‌ایم که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

لینک دانلود نرم‌افزار چک کنندۀ ایمیل ها Thnderbird

لینک دانلود نرم‌افزار چک کنندۀ ایمیل ها Opera Mail

در حال حاضر من خودم از هر دو نرم‌افزار چک کنندۀ ایمیل بالا استفاده می‌کنم و در کل برای باز کردن و مدیریت ایمیل‌ها نرم‌افزارهای خوبی هستند. در آینده نحوۀ استفاده از آن‌ها را توضیح می‌دهم.

اگر روش بهتری را میدانید و یا آموزش ما کامل نیست با ما در میان بگذارید، ما تمام نوشته‌های شمارا دنبال می‌کنیم.

 

کلمات کلیدی: ساخت ایمیل, ایجاد ایمیل, انواع روش های ساخت ایمیل, نرم افزارهای بازکردن ایمیل, مدیریت ایمیل ها, ساخت gmail, ساخت اکانت yahoo, آموزش کار بار ایمیل, نرم افزار چک کردن ایمیل,

دانــلـود Msimit Home سایر آموزش ها ...

( لطفا سایت ما را به دوستان خود معرفی کنید )